راهنمای خرید اسپیکر بلوتوثی و یا قابل حمل تیر 1400
06تیر 0

راهنمای خرید اسپیکر بلوتوثی و یا قابل حمل تیر 1400

راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث

اسپیکر ها ( بلوتوثی و یا قابل حمل )و همه چیز راجع به آن ها

در دنیای تکنولوژی ، اسپیکر های (بلوتوثی)  آنقدر مختلف و گوناگون هستند که انتخاب بهترین و مناسب ترین، کار آسان و ساده نیست . در این پست برای راهنمای خرید اسپیکر بلوتوثی و خانگی  خوب به شما کمک خواهیم کرد . تا آخر مطلب راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث با ما باشید.

 

 

در ابتدا باید بدانید که تمامی اسپیکر ها ، دارای یک سری اصول پایه ای هستند که همان گونه که در خرید یک گوشی یک سری از مقیاس ها با هم مقایسه می شوند ، در خرید اسپیکر بلوتوث و خانگی نیز این گونه است.

 • پاسخ فرکانسی :پاسخ فرکانسی عددی است که واحد اندازه گیری آن هرتز است .اولین عدد نشان دهنده بم ترین صدای است که یک اسپیکر می تواند تولید کند . در واقع بم ، همان بیس صدا  است.دومین عدد نیز ریزترین صدای است که می تواند تولید کند و هرچه که تفاوت این دو مقدار بیشتر باشد ، کیفیت صدای خروجی بسیار بهتر است و صدای با جزئیات بیشتری را می توان گوش داد .
 • توان اسپیکر :در بحث توان ، عددی را که دارد نشان دهنده توان خروجی آن است بدون این که دستگاه آسیب ببیند ، واحد اصلی برای اندازه گیری توان وات است ، که هرچه توان اسپیکر بالاتر روند ، قطعا خروجی و کیفیت و قدرت بالاتری را دارد ، البته نباید فراموش کرد که همه چیز فقط توان نیست و بقیه موارد نیز در کیفیت صدای و بلندی تاثیر بسزایی دارند .
 • حساسیت :حساسیت اسپیکر ، در واقع نشان می دهد که بازدهی آن در تبدیل نیرو به حجم صدا چقدر است .که هر چه این مقدار بیشتر باشد صدای بلند تری را تولید می کند واحد حساسیت دسی بل است و ناگفته نماند که با تغییر کمی در حساسیت تفاوت بزرگی در آنچه که می شنوید ایجاد می کند
 • امپدانس:نشان دهنده مقاوت الکتریکی یک اسپیکر است که واحد سنجش آن اهم است .و هر چه این عددی که روی اسپیکر درج شده است کمتر باشد ، سیگنال ها راحتتر عبور می کنند و در آخر حجم خروجی صدای بهتری را تجربه خواهید کرد البته این نکته را نیز اید ذکر کرد که امپدانس یک محصول معمولا عدد ثابتی نیست و معمولا برای محاسبه از مقدار میانگین استفاده می شود .

چه نوع اسپیکری را باید انتخاب کنیم؟

 

انواع اسپیکر

 

برای انتخاب یک اسپیکر باید به تمام نیاز های خود فکر کنید . آیا یک سینما خانگی حرفه ای را بخرید ؟ یا به دنبال اسپیکر های کوچک تر هستید . یا به دنیال یک اسپیکر مناسب و معمولی برای گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان در طول روز نیاز دارید . مشخصات یک محصول مناسب دقیقا برای شما چیست ؟

راهنمای خرید اسپیکر خانگی و نکات مهم در خرید اسپیکر

خرید یک اسپیکر خانگی مناسب ، میتواند کیفیت و لذت بازی و فیلم را چندین برابر افزایش دهد و لذت تماشای نلویزیون را چند برابر کند .

اما سوال اصلی اینجاست که این اسپیکر ها را دقیقا کجا باید قرار داد تا بتوان نهایت کیفیت را تجربه کنید . نکته ای که در اینجا مهم است این است که اسپیکر ها توانایی هدایت فرکانس ها را به جلو ،  و رو به رو دارند ولی فرکانس های پایین و همچنین میانه در تمامی جهات پخش می شوند .و اگر این اسپیکر ها را گوشه دیوار ها قرار دهید . فرکانس ها منعکس می شوند و نسبتا صدا بالاتر می رود .ولی شاید به نسبت کیفیت صدا مقداری افت کند .و حتما موقع نصب اسپیکر ها ، آن ها را در سطوحی صاف قرار داده و محکم کنید که هنگام گوش دادن به آهنگ ، صدای لرزش  شما را اذیت نکند.

انواع اسپیکر های خانگی موجود در بازار

 

اسپیکر خانگی

انواع اسپیکرهای را می توان طبق جدول زیر دسته بندی کرد.

  • اسپیکر ها مدل ایستاده:این نوع از اسپیکر ها اندازه نسبتا بزرگی دارند .و حجم صدای بلندی را تولید می کنند . اگر فضای کافی دارید این نوع از اسپیکر ها ایستاده مناسب شماست .
  • اسپیکر های رومیزی:این مدل از اسپیکر ، کنار کامپیوتر شخصی ، کتابخانه و جای های که نیاز به فضای زیادی ندارند قرار می گیرند و کیفیت صدای مطلوبی را دارند .
  • ساندبار ها:ساندبار ها و استفاده از آنها کیفیت صدا اتاق را بسیار افزایش می دهد . ساندبار ها گونه بروز تر سیستم سینما خانگی هستند که تنوع بسیاری دارند و نصب و راه اندازی سیستم ساندبار بسیار راحت است در حد وصل کردن چند فیش است.
  • اسپیکر های هوشمند:استفاده از اسپیکر های هوشمند بسیاری از کار های ما را راحت تر می کند و با استفاده از یک برنامه روی گوشی هوشمند می توانید به آنها دستورات صوتی نیز دهید .این اسپیکر ها می توانند به سیستم وای فای خانه شما متصل شوند و در کل کار های که یک اسپیکر خانگی نمی تواند انجام دهد را انجام می دهند
  • سیستم اسپیکر ها فراگیر یا surround:استفاده از این سیستم ها می تواند اتاق نشیمن شما را به یک سینما خانگی تبدیل کند و به کمک این سیستم ها می توانید کیفیت صدای سه بعدی را تجربه کنید.

نکاتی مهمی که هنگام راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث باید  رعایت کرد

   • قیمت : شاید مهم ترین فاکتور نهایی برای ما ایرانی ها ، در آخر قیمت اسپیکر باشد ، ولی این نکته را نیز باید در نظر داشت که قیمت بالا یک اسپیکر لزوما نشان دهنده یک انتخاب عالی  مناسب نیست ، ممکن است که با توجه به نیاز شما ، یک اسپیکر ساده تر نیز راضی کننده باشد و نیازی به خرید یک محصول گران تر نیست .در آخر ، هنگام خرید یک اسپیکر باید نسبت به قیمتی که پرداخت میکند ارزش خرید بالایی داشته باشد.
   • ظاهر اسپیکر :اسپیکرهای خانگی به دلیل این که در دید کامل هستند ، ظاهر  اسپیکر ها حائز اهمیت است و باید هماهنگی آن را با بقیه وسایل نیز در نطر بگیرد.
   • فضای مناسب: اسپیکر های خانگی با توجه به اندازه ای که دانر تقریبا فضای زیادی را به خود اختصاص می دهند . و به طور مثال انتخاب یک سیستم خانگی برای اتاقی کوچک ، گزینه مناسب نیست .

اسپیکر های بلوتوثی (قابل حمل ، پرتابل ) چیست و چرا خرید یکی از این اسپیکر ها لازم است؟

اسپیکر قابل حمل

یکی از خوبی های اسپیکر های قابل حمل (بلوتوثی) این است که همیشه می توانید آن ها را با خود ببرید . و یک سری از این اسپیکر ها بلوتوثی آنقدر کوچک است که به راحتی در جیبتان جا می شود و می توانید موسیقی را همیشه ، و در همه جا(پیک نیک ، کلاس ها و گردش )  داشته باشید .

اسپیکر های بلوتوثی و قابل حمل همان طور که از اسمش پیداست از طریق بلوتوث و یک سری از آن ها هم از قابلیت اتصال با سیم به گوشی و یا لب تاپ شما وصل می شوند و لذت گوش دادن به موسیقی را چند برابر می کند .

در واقع این دستگاه های قابل حمل هیچ گونه نیازی به اینترنت و یا اپلیکیشن ها خاصی ندارند . اما سوال اصلی اینجاست که بهترین اسپیکر بلوتوثی کدام است ؟ و ارزش خرید کدام یک بیشتر است ؟

بهترین اسپیکر بلوتوثی
برای انتخاب راهنمای خرید اسپیکر بلوتوثی باید به موارد زیر توجه ویژه و کافی داشت .

     • اندازه اسپیکر :اسپیکر های بلوتوثی اندازه های متفاوتی دارند ، از نوع جیبی گرفته ، تا اندازه ها بسیار بزرگتر ، آیا این اسپیکر ها بلوتوثی برای کار های خاص لازم دازید ؟ یا اینکه می خواهید کل روز آن را با خود به همراه داشته باشید .پس قبل از خرید حتما باید نیاز خود را بدانید .
     • ظرفیت باتری :یکی دیگری از فاکتور های که قبل از خرید اسپیکر های بلوتوثی باید مدل نظر داشت ، ظرفیت باتری است که هرچه ظرفیت باتری اسپیکر بالاتر رود ، به نسبت وزن آن نیز افزایش پیدا می کند .و حتما استفاده و خرید اسپیکر هایی با ظرفیت باتری بالا بهترین اسپیکر نباشد .
     • ورژن بلوتوث: هر چه نسخه ورژن بلوتوث اسپیکر بالاتر باشد (البته تا به الان آخرین نسخه ، نسخه 5 است) کیفیت بهتری را دارد و همچنین برد اسپیکر قابل حمل افزایش می یابد . و بهترین نوع اسپیکر بلوتوثی ، مدل است که در آن از نسخه بلوتوث 4 و یا بالاتر استفاده شده باشد ، که هم قطع و وصلی کمتری دارد و هم مقدار کمتری از باتری را مصرف می کند .
     • نحوی اتصال :برخی از اسپیکر ها بلوتوثی (همانند مدل MINI AK103) علاوه بر اتصال بی سیم از اتصال باسیم که از طریق کابل aux است ، نیز پشتیبانی میکنند و ممکن از برخی از گوشی کیفیت صدای بلوتوثی خوبی نداشته باشند و می توانید از کابل aux ، استفاده کنید.
     • نحوی شارژ: نحوی اتصال اسپیکر به شارژر هم  اهمیت دارد،به طوری که اکثر اسپیکر ها موجود در بازار دارای پورت micro هستند که به راحتی و تنها با یک کابل آن را به پاور بانک و یا شارژر خود متصل کنید.
     • قابلیت ضد آب بودن:اگر از اسپیکر خود در جای مرطوب استفاده می کنید ، پس حتما باید این ویژگی را در نطر داشته باشید . که البته قابلیت مناسب است که اگر به طور ناگهانی روی دستگاه آب بریزد مشکلی برای اسپیکر پیش نیاید و باید این نکته را هم در نطر بگیرید که اگر یک اسپیکر ضد آب می خواهید باید هزینه بالاتری را بپردازید .و باید تمامی موارد بالا را قبل از راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث رعات کرد .

    اسپیکر بلوتوثی ضداب

  • جنس بدنه دستگاه: اگر بیشتر استفاده شما از اسپیکر در بیرون از خانه است حتما باید به جنس بدنه اهمیت بیشتری دارد تا دستگاه در مقابل عوامل بیرونی مقاومت بهتری داشته باشد. ولی اگر از اسپیکر اکثرا در خانه استفاده می کنید ، اهیمت جنس بدنه کمتر حس می شود و شاید زیاد مهم نباشد .

 

بهترین برند های اسپیکر بلوتوث

با توجه به تمامی نکاتی که در مورد راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث گفته شد ، نکته اصلی این است که آیا شما محصول که می خرید ، برند باشد یا خیر .که تفاوت زیادی بین اسپیکر برند با اسپیکر های معمولی وجود دارد ، زیرا برند ها محصولات شان را به صورت حرفه ای به بازار ارائه می کنند و این در حالی است که اسپیکر معمولی تنها یک صدا معمولی تولید میکنند .

10 برند اسپیکر برتر

   1. browers & wilkins
   2. harman kardon
   3. bose corporation
   4. GBL Professional
   5. Klipsch Audio
   6. KEF
   7. bang & Olufsen
   8. Yamaha Corporation
   9. Focal
   10. Sennheiser

جمع بندی کلی 

با توجه به موارد گفته شده در مورد راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث و نکاتی که حتما قبل از خرید باید رعایت کرد ، همیشه هم این را در نظر داشته باشید که ملاک همیشه گران بودن محصول نیست ، و برای راهنمای خرید اسپیکر بلوتوث  و ممی توانید . و متناسب با نیازتان بهترین اسپیکر را انتخاب کنید .